"Стійкість, крихкість і культура” - дискусія від Jam Factory Art Center та Інституту фронтиру у Львові
Спільну подію “Стійкість, крихкість і культура” провели у Львові Jam Factory Art Center та Інститут фронтиру, який представляла керівниця напрямку аналітики Катерина Ботанова.
Учасники двох дискусій шукали відповіді на питання:
Як говорити про культуру в термінах стійкості та крихкості?
Яку роль відіграє культура у трансформаціях українського суспільства впродовж трьох років великої війни?
Який шлях пройшло українське суспільство за ці три роки?

Зрештою, іспит на незалежність і суб’єктність ми склали. Ми не лише не впали за три дні й не розвалилися як держава, ми стали зрілішими та агентнішими як суспільство. І всередині, й назовні — українським голосом дедалі важче нехтувати.
Водночас, нам не варто забувати, що ми продовжуємо бігти дистанцію невизначеної довжини з перешкодами.
Українське суспільство сильне своїми горизонтальними зв’язками, здатністю їх швидко розбудовувати і перебудовувати. Почасти на цьому будується наша опірність та резилієнтність.
Говорячи про стан суспільства сьогодні, варто триматися за інституційну пам’ять і тримати у фокусі той шлях, який пройшло суспільство за останні 10-20 років, практики, які воно набуло, інституції, які розбудувало, мову самоопису та опису світу, яку виробило.
Варто почати переосмилювати себе поза поняттями “незламності” чи “стійкості”, адже ані людина не є незламною, ані суспільство не є стабільно й застигло стійким.
Українським відповідником resilience радше буде пружність чи еластичність, тобто здатність реагувати на загрози та виклики через внутрішню зміну та адапатцію, яка не шкодить внутрішній ціннісній основі.
Вразливість і крихкість не є ознаками слабкості, але людяності. Ця війна ведеться проти гуманізму, проти людяності, тому наше завдання їх захищати. Значною мірою цю роль на себе бере культура, яка постійно оприявнює та артикулює гуманістичний вимір війни та суспільства, що її проживає. Важливо не скочуватися у розумінні культури в бік, де вона стає простором для ментальної демобілізації.
Переглянути запис дискусій можна за посиланнями: